Informacje o Stowarzyszeniu na Rzecz Badania i Leczenia Sepsy „Pokonać Sepsę”
Stowarzyszenie na Rzecz Badania i Leczenia Sepsy „Pokonać Sepsę” zostało założone w 15.01.2005 roku we Wrocławiu.
Główne cele Stowarzyszenia to:
- Podwyższanie świadomości, zrozumienia oraz wiedzy pracowników opieki zdrowotnej, administracji państwowej, przedstawicieli nauki i przemysłu oraz opinii publicznej w zakresie zagrożenia zdrowotnego związanego z sepsą.
- Podejmowanie działań zmierzających do interdyscyplinarnej integracji współpracy naukowej i medycznej w zakresie badania i leczenia sepsy.
Zadanie te realizuje Stowarzyszenie poprzez:
- Prowadzenie działalności informacyjnej i wydawniczej dotyczącej aktualnego stanu poznania i postrzegania sepsy oraz jej skutków zdrowotnych.
Organizowanie i realizowanie szkoleń, warsztatów, konferencji, zjazdów i innych form działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym w celu poprawy organizacji i praktyki leczenia sepsy. - Podejmowanie działań w celu rozwinięcia krajowej strategii polityki zdrowotnej wczesnego rozpoznania sepsy, jej skutecznego leczenia i rehabilitacji.
Występowanie z opiniami i wnioskami do wszelkich organów i instytucji mających wpływ na politykę zdrowotną, badania naukowe oraz praktykę kliniczną dotyczącą badania i leczenia sepsy. - Wyrażanie opinii i doradztwo dla pacjentów i ich rodzin cierpiących z powodu sepsy lub jej następstw.
- Prowadzenie i wspieranie badań naukowych w zakresie sepsy i dyscyplin pokrewnych.
- Przyznawanie nagród i stypendiów za szczególne osiągnięcia poznawcze i zawodowe w dziedzinie badania i leczenia sepsy oraz organizacja imprez propagujących cele Stowarzyszenia.
- Współpraca z innymi organizacjami i stowarzyszeniami rządowymi i pozarządowymi, krajowymi i zagranicznymi zajmującymi się podobnymi celami działań.
- Pozyskiwanie środków finansowych w zakresie darowizn i dotacji dla realizacji celów działania Stowarzyszenia.
- Organizowanie i prowadzenie działalności gospodarczej zgodnej z obowiązującymi przepisami.
- Inne formy działania zgodne z obowiązującym prawem.
Stowarzyszenie organizowało wiele konferencji, kursów i szkoleń, w tym coroczne sympozja w Zamku Książ. Wspierało badania naukowe i wymianę naukową w szczególności z Instytutem Karolińskim w Sztokholmie. Finansowało wystąpienia i prezentacje polskich badaczy na zjazdach i konferencjach.
Obecnie Stowarzyszenie współorganizuje I Polski Kongres „Pokonać Sepsę”.