W dniach 10-11 kwietnia 2015 w Krakowie odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej.
Udział w konferencji wzięli lekarze zainteresowani intensywną terapią i stanami krytycznymi: zarówno anestezjolodzy, jak i interniści, kardiolodzy, pulmonolodzy, nefrolodzy, pediatrzy, chirurdzy, specjaliści medycyny ratunkowej oraz lekarze innych specjalności.
Wśród wykładowców znaleźli się wybitni eksperci tacy jak:
- prof. Luciano Gattinoni z Mediolanu, który omówił aktualne metody wspomagającego leczenia ARDS,
- prof. Djillali Annane z Paryża, który przedstawił najnowsze osiągnięcia w zakresie płynoterapii,
- prof. Lars Broman ze Sztokholmu, zajmujący się pozaustrojowymi technikami wspomagania oksygenacji w ostrej niewydolności oddechowej,
- prof. Zsolt Molnar z Szegedu, który przybliżył kwestię pozanaczyniowej wody w płucach w diagnostyce ARDS,
- prof. Jean-Jacques Rouby z Paryża, specjalista w zakresie wykorzystania ultrasonografii w ocenie rekrutacji pęcherzyków płucnych.
Obok gości zagranicznych najbardziej aktualne wnioski i najważniejsze zagadnienia intensywnej terapii omawiali znakomici naukowcy polscy. W toku prezentacji konferencyjnych poruszone zostały między innymi kwestie chorób układu oddechowego, zaburzeń pracy nerek i pozaustrojowego wspomagania ich czynności, ostrych stanów sercowo-naczyniowych, wstrząsu, zakażeń i sepsy oraz wiele innych, mających zasadnicze znaczenie w codziennej praktyce lekarskiej w oddziale intensywnej terapii.
Ważnym preludium do konferencji były warsztaty, stanowiące unikalną okazję do ćwiczenia umiejętności niezbędnych w praktyce.